July 12-13, 2001

 

ITEM 112-2801-R0701       Appointment of Ken Conrad to the Montana Motorcycle Safety Advisory Committee; Montana State University-Northern

 

THAT:                                    The Board of Regents of Higher Education authorizes the appointment of Ken Conrad to a four-year term to the Montana Motorcycle Safety Advisory Committee beginning July 1, 2001 and ending June 30, 2005,

 

EXPLANATION:                  The Montana Motorcycle Safety Advisory Committee (MMSAC) is established by statute to “advise the board of regents and the department of justice concerning motorcycle rider safety issues, motorcycle training, motorcycle endorsement testing, and other matters relating to motorcycle safety” [20-25-1004 MCA].  The MMSAC has five members appointed for terms of 4 years, one of whom must be a “certified instructor of motorcycle safety training, as provided in 20-25-1005, who is appointed by the board of regents” [20-25-1004(3)(b) MCA].  The current representative of motorcycle safety instructors is Ken Radovich, whose term expires on June 30, 2001.